Słowo Boże na rok Pański 2022: "Jezus Chrystus mówił: Tego, który do mnie przychodzi, nie odrzucę." J 6,37 Show search form
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu
Ad
Ad

Wniebowstąpienie Pańskie w Świerzawie 06.05.2016 R.

20.05.2016 Wniebowstąpienie Pańskie w Świerzawie 06.05.2016 R.

6 maja 2016 roku w Świerzawie odbyło się już po raz dziesiąty międzyparafialne nabożeństwo z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. 

Na zaproszenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworze do Świerzawy przybyli ewangelicy m.in. z Legnicy, Głogowa, Wałbrzycha, Świdnicy, Lubania, Zielonej Góry i Bolesławca. Kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel, który wyraził swoją radość z istnienia już tak długiej tradycji nabożeństw w Świerzawie w dawnym kościele ewangelickim św. Jana i Katarzyny, który jest najcenniejszym zabytkiem miasteczka. Powstał w II połowie XIII wieku i do dziś przetrwał w prawie niezmienionym wyglądzie. Ewenementem jest, że obiekt romański zachował się w tak dobrym stanie. Największą atrakcją zabytku są malowidła, które zdobią ściany świątyni. Odkryte w 1977 roku pod warstwami tynku ścienne malowidła o tematyce zwierzęcej i roślinnej pochodzą z XIII wieku. Przedstawiają dosyć nietypowe zwierzęta takie jak bocian, żyrafa czy ryby. Malowidła te są ściśle związane z symboliką życia. Ścianę północną kościoła zdobią XIV-wieczne malowidła ukazujące życie Katarzyny Aleksandryjskiej według „Złotej Legendy”. Jest to najszersze ze znanych przedstawień obrazowych życia tej średniowiecznej świętej w Europie środkowej. Również na tej samej ścianie widnieje rysunek przedstawiający ukrzyżowanie. 

Wewnątrz świątyni uwagę przykuwają także XVI-wieczne, renesansowe płyty nagrobne z rzeźbionymi postaciami, XII-wieczna chrzcielnica, drewniane, polichromowane empory czy prezbiterium romańskie. Obiekt znajduje się na północnych przedmieściach miasteczka w pobliżu mostu na Kaczawie, przy drodze do Złotoryi.

Liturgię nabożeństwa prowadzili ks. Cezary Królewicz z Lubania i ks. Tomasz Stawiak z Jawora. Spowiedź prowadził bp Waldemar Pytel. W nabożeństwie udział wziął wiceburmistrz Świerzawy Zbigniew Mosoń.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do nieodległego Dobkowa na piknik przy Ekomuzeum Rzemiosła. W miłej atmosferze przy smażonych kiełbaskach, kaszance i cieście uczestnicy nabożeństwa mieli czas na rozmowy. Zaplanowano również przyjazd za rok,  a w roku 2018 szczególne upamiętnienie jubileuszu 500-lecia Reformacji we współpracy z władzami gminy Świerzawa.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: p. Aniela Pietruszczak

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

http:/

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad