Słowo Boże na rok Pański 2022: "Jezus Chrystus mówił: Tego, który do mnie przychodzi, nie odrzucę." J 6,37 Show search form
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu
Ad
Ad

Noc muzeów w Wałbrzychu 18.05.2019 r.

19.06.2019 Noc muzeów w Wałbrzychu 18.05.2019 r.

Noc Muzeów, a podczas niej otwarty Kościół – Wałbrzyska Parafia pokazuje co to nowoczesne podejście do niesienia wiary w lokalnej społeczności.

18 maja 2019 roku za sprawą Parafian i księdza Waldemara Szczugieł Kościół Zbawiciela „wziął” udział w tegorocznej Nocy Muzeów wraz z zaprzyjaźnionym i znajdującym się zaraz obok Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Na zwiedzających czekał szereg atrakcji. W wyznaczonych godzinach odbywało się zwiedzanie Kościoła oraz jego okolic z nastrojowo przebranym przewodnikiem, a zarazem radnym wałbrzyskiej Parafii Panem Sebastianem Garwolem, który w magiczny sposób przedstawił historię wałbrzyskich luteran, placu Kościelnego oraz samego Kościoła Zbawiciela. Uczestnicy zwiedzania musieli wykazać się dużą uważnością (co przy tak ciekawej narracji nie było trudnością), ponieważ po skończonym zwiedzaniu grupowym czekała na nich w Kościele gra terenowa. Każdy zwiedzający otrzymywał krzyżówkę, której hasła i wskazówki znajdowały się w różnych zakamarkach Kościoła.

Pytania dotyczyły zarówno samego Kościoła jak i podstaw wyznania luterańskiego. Nasi goście wykazywali się dużym zaangażowaniem, rywalizacja podczas każdej z tur gry była zacięta, wygrać mogła tylko pierwsza drużyna. Dla nas gospodarzy dużą radość sprawiała obserwacja osób w różnym wieku, którzy chodzili z wypiekami na policzkach próbując znaleźć rozwiązanie gry. Nasz najmłodszy, dzielny Parafianin – 5letni Miłosz Kowalak wykazał się dużą wiedzą pomagając nieco starszemu chłopcu znaleźć hasła i rozwiązać zadanie – ich zaangażowanie pomimo braku wygranej zostało również docenione. Co jeszcze czekało na uczestników Nocy Muzeów? – Herbata, kawa, ciasto, ciasteczka, babeczki, soki – czyli coś dla ciała od naszych Parafian. W nawie bocznej Kościoła chętni mogli przysiąść i wziąć udział w naszym seansie filmowym podczas, którego wyświetlany był serial animowany Luter.

Tegoroczna Noc Muzeów trwała od godziny 19.00 do godziny 24.00 (jej początek i zakończenie uczciliśmy biciem naszego dzwonu) w tym czasie Kościół odwiedziło 400 zwiedzających, a kolejne 100 osób śledziło transmisje live na profilu Fanpage Parafii na facebooku. To wszystko nie odbyło by się gdyby nie wałbrzyscy Parafianie, którzy zarówno tej nocy jak i każdego dnia służą gorącym uśmiechem, otwartym sercem i uczynnymi dłońmi, za to im jako koordynator z tego miejsca bardzo dziękuję!

„Gdy kota nie ma myszy harcują” można by powiedzieć bo wszystko to odbyło się pod nieobecność naszego Proboszcza. Jednak to Proboszcz zaszczepił w Nas ideę Zboru otwartego, On buduje naszą Parafię jako znaczącą i wiarygodną w społeczności lokalnej i to o nim najczęściej wspominali też Nasi zwiedzający.

Noc Muzeów w Wałbrzychu to jedna z wielu akcji, w których bierze udział nasza Parafia, poza nią wraz z Urzędem Miasta Wałbrzycha dołączyliśmy do akcji #stopplastikom mającej na celu dbałość o naszą planetę oraz budowanie świadomości ekologicznej, jesteśmy także obecni na Wałbrzyskim Półmaratonie i wielu innych miejscach – wiara to przykład, wiara to bycie i my właśnie między innymi tak chcemy być. Wszystkich Państwa zapraszamy do odwiedzenia Naszego malowniczego Miasta oraz Kościoła Zbawiciela w Wałbrzychu, a także na stronę Parafii i do mediów społecznościowych.

Tekst i zdjęcia  Małgorzata Szczugieł

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad